Jedynki z przeplataniem rąk + koordynacja [Wideo]

Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym podzielić się z Wami moim autorskim ćwiczeniem perkusyjnym pod tytułem „Jedynki z przeplataniem rąk + koordynacja”. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ono na ćwiczenie jedynek (rękoma), ale ponieważ lubię utrudniać sobie życie, wprowadziłem do niego kilka modyfikacji, które dodatkowo wymagają uaktywnienia reszty kończyn, a także kilku dodatkowych zwojów mózgowych:)

  1. Ręce grają jedynki na przemian Prawa / Lewa na werblu i floor tomie zgodnie z zapisem nutowym na filmie i załączonym do ćwiczenia pliku PDF (na dole wpisu). Figura ta wymusza na nas przeplatanie rąk, które jest dość mało komfortowe, ale pozwala na obycie się z instrumentem i do tego jest ciekawe wizualnie.
    Co dwa takty zwiększamy podział tego, co gramy rękoma zaczynając od pół nut kolejno triole półnutowe, ćwierćnuty, triole ćwierćnutowe, ósemki i tak dalej do trioli 16-tkowych, a następnie zmniejszamy podziały z powrotem w odwrotnej kolejności.
  2. Nogi grają cały czas ósemki, na przemian dwa razy hihat, dwa razy stopa.

Niniejsze ćwiczenie jest tylko przykładem, który można dowolnie modyfikować i w zależności od stopnia zaawansowania, zmniejszać bądź zwiększać stopień trudności. Dla przykładu upraszczając ćwiczenie, można grać nogami na przemian stopa / hihat ćwierćnutami. Dla utrudnienia można wprowadzić zmianę kolejności nóg na hihat, stopa, stopa, hihat dalej bez zmiany podziału. Niby drobna zmiana, ale wierzcie mi, jest nad czym myśleć. Możliwości kombinacji są nieskończone, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Zachęcam do wymyślania własnych ćwiczeń, angażowania przy tym wszystkich kończyn oraz ciągłego podnoszenia poprzeczki. Przykładowo, gdy czujemy się swobodnie ćwicząc podstawowy paradiddle na werblu wystarczy zmienić kolejność rąk i zamiast od prawej zaczynać od lewej, lub przenosić kolejne akcenty na poszczególne elementy zestawu.

 

Dzięki za uwagę. Zapraszam do śledzenia moich wpisów na blogu, strony internetowej marekmitrega.com oraz kanału youtube.

Poniżej do pobrania plik pdf z wszystkimi ćwiczeniami pokazanymi w filmie:

Jednynki-z-przeplataniem-rąk-koordynacja

 

Pozdrawiam

Marek Mitręga on FacebookMarek Mitręga on GoogleMarek Mitręga on TwitterMarek Mitręga on Youtube
Marek Mitręga
Witam serdecznie. Nazywam się Marek Mitręga i pochodzę z miejscowości Goleszów niedaleko Ustronia. Moją przygodę z perkusją zacząłem około 2000 roku. Stało się to przypadkowo, kiedy jeden z kolegów wyciągnął z piwnicy stary kocioł perkusyjny firmy Polmuz. Po wnikliwym wywiadzie okazało się, że jest na sprzedaż wraz z resztą zestawu. Ponieważ zbliżały się moje urodziny, wyprosiłem rodziców, aby sfinansowali zakup sprzętu w ramach prezentu. Tak rozpoczęła się moja historia z instrumentem. Od tamtego czasu uczestniczyłem w kilku formacjach muzycznych. Obecnie pracuję nad własnym warsztatem, portfolio w postaci strony internetowej www.marekmitręga.com, a także solowym albumem pod tytułem "Waves and vibrations".

Komentarz (1) “Jedynki z przeplataniem rąk + koordynacja [Wideo]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.