Rynek instrumentów perkusyjnych w obecnych czasach przeżywa mocny rozkwit i producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych instrumentów. W tej dziedzinie zdecydowanie przodują werble, które można znaleźć wykonane z różnych rodzajów drewna w formie sklejki bądź sklejonych ze sobą drewnianych klepek. Oprócz tego werble są tworzone z różnych rodzajów metali, takich jak stal, aluminium czy mosiądz. Do tego dochodzą tworzywa sztuczne, czyli przede wszystkim akryl oraz znaczniej rzadziej corian, oraz zjawiska typu otwory w korpusie. Słowem, kombinacji jest mnóstwo i rynek jest bardzo rozwinięty.
Okazuje się jednak, że mimo tak ogromnego wyboru, ciągle da się wymyślić coś nowego. I właśnie przedstawiam jeden z bardziej nietypowych pomysłów na stworzenie werbla, z jakimi się spotkałem, a do tego pochodzący z naszego kraju, który, jakby nie było, nie jest stolicą innowacji perkusyjnych:
Jest to werbel zrobiony z 308 nakrętek dla perkusisty Oberschlesien, Marcela Różanki przez Industrial GUT AJZA projekt.
Poniżej kilka fotek z przebiegu prac:
Więcej zdjęć znajdziesz w poście poniżej (wystarczy kliknąć w datę lub ikonkę Facebooka):
Zobacz, co sam właściciel ma do powiedzenia o swoim unikatowym sprzęcie, w równie unikatowym, śląskim stylu 😉 W filmiku także przebieg prac w skrócie, próbki brzmienia oraz fragment z koncertu z udziałem werbla.
Marcel udostępnił także nagranie, w którym porównuje swój nowy nabytek z Ludwigiem Supraphonicem. Werbel naprawdę ma cios, szczególnie w zestawieniu z innym metalowym werblem! Zresztą przekonaj się sam:
W poniższym wideo możesz usłyszeć, jak werbel brzmi w kontekście muzycznym – drumcam z koncertu Oberschlesien. Co prawda, nie jest to nagranie w najwyższej jakości, gdyż było wykonywane smartfonem, ale wystarczające, aby załapać, jak się sprawdza w muzyce wykonywanej przez zespół.
Jednak i tak najlepszym sposobem na usłyszenie werbla będzie wybranie się na jeden z koncertów Oberschlesien i usłyszenie go na żywo, do czego gorąco zachęcam 😉 I myślę, że powyższe wideo jest dobrze uzasadnia, dlaczego warto to zrobić.
W przeciwnym wypadku pozostaje czekać na nowe nagrania z wykorzystaniem GUT AJZY 😉
Jestem totalnym laikiem jesli chodzi o instrumenty, czasami grywam na gitarze przy ognisku, ale taki majstersztyk jak na zdjeciach to rzadkosc!
super pomysl i jeszcze lepsze wykonanie