Interaktywna Mapa Gatunków Muzyki

A co gdyby tak móc prześledzić genezę wszystkich popularnych gatunków muzycznych? W zeszłym tygodniu opublikowałem artykuł z mapą gatunków metalu (tutaj), która dość szczegółowo pokazuje jak rozwijała się muzyka metalowa na przestrzeni czasu i jak z poszczególnych gatunków wypływały kolejne. Naszła mnie refleksja czy istnieje coś podobnego dla przekroju całej muzyki rozrywkowej. Okazuje się, że tak!

Mapa składa się z kilkunastu głównych “trzonów” – głównych gatunków muzyki, w których spokrewnione ze sobą są kolorystycznie połączone. Wydaje się to łatwe do ogarnięcia wzrokiem na pierwszy rzut oka. Cały wic polega na tym, że wystarczy przybliżyć mapę (klikając na przycisk przybliżenia lub scrollem na myszce), aby pojawiły nam się podgatunki i setki połączeń pomiędzy nimi.

Na zewnętrznych krawędziach pojawiają się lata. Cała mapa ma swój początek w roku 1870! Mapa zaczyna się od najstarszego opisanego i muzycznie zilustrowanego gatunku – (Negro) Spirituals and Worksongs.

Zintegrowana z YouTube i Spotify playlista dla każdego z gatunków oraz bogate opisy gwarantują zabawę (i edukację) na długie godziny!
Mapę znajdziesz pod adresem:

https://musicmap.info/

Zachęcam Cię też do podzielenia się tym znaleziskiem ze znajomymi. Możesz w tym celu wykorzystać przyciski poniżej:

Pieczar on FacebookPieczar on TwitterPieczar on Youtube
Pieczar
Wokalista zespołu No Lifeline. Wcześniej przez ponad 12 lat perkusista w różnych zespołach (najdłużej w Pepper Gas). Zawodowo nauczyciel angielskiego w szkole językowej. Pomiędzy tymi wszystkimi rolami, od wielu lat gra na gitarze. W praktyce robi wszystko, co w danej chwili jest potrzebne, dlatego w zespołach, w których gra, nie ogranicza się do swojej podstawowej funkcji. Nie są mu obce sprawy związane z zarządzaniem, promocją i wizerunkiem zespołu oraz organizowaniem koncertów. Oprócz tego, pisze własne teksty, ogarnia biznesową sferę gry w zespole, a czasami robi około-graficzne rzeczy, jak np. projektowanie plakatów, ulotek czy okładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.