Narzędzia przydatne w pracy zespołowej #1: Darmowa chmura z 50 GB miejsca!

Granie w zespole obecnie wiąże się z przechowywaniem i przesyłaniem plików o dużych rozmiarach. Są to na przykład nagrania z prób, studia czy materiały wideo z koncertów. Podstawą sprawnego funkcjonowania zespołu jest dostęp wszystkich jego członków do tych materiałów. Można oczywiście przesyłać te pliki e-mailem lub przekazywać za pomocą fizycznych nośników pamięci, ale ja dzisiaj zaproponuje wam inny sposób, z którego sam korzystam.

Chmura (jeśli jeszcze nie miałeś z tym styczności) to w uproszczeniu dysk internetowy. Można na nim przechowywać różne pliki, a jedynym ograniczeniem jest limit dostępnego miejsca. Nie zamierzam się tutaj zajmować porównywaniem różnych serwisów oferujących przechowywanie danych w chmurze, gdyż takowe można bezproblemowo znaleźć w Google. Moim celem natomiast jest przedstawienie dość pomijanego w porównaniach serwisu, który moim zdaniem oferuje najbardziej atrakcyjną ofertę.

Serwis MEGA

Jest to serwis założony przez twórcę dawnego Megaupload, Kima Dotcoma (który obecnie nie jest już jego właścicielem), w którym bez dodatkowych opłat możemy otrzymać:

 • 50 GB dysku internetowego
 • szyfrowanie z poziomu klienta (odbywa się już na Twoim komputerze), co bardzo poprawia bezpieczeństwo danych (twórcy MEGA podkreślają, że nawet oni nie mają dostępu do wrzuconych tam przez Ciebie plików)

Warto zaznaczyć, że aplikacja jest dostępna w kilku wersjach; jako:

 • Aplikacja mobilna na iOS, Android, Windows Mobile, Blackberry OS – dzięki temu rozwiązaniu możesz zgrać swoje pliki z urządzenia przenośnego bezpośrednio na dysk internetowy oraz pobrać je stamtąd; obecnie jest tam także dostępny czat w wersji BETA, gdzie możesz prowadzić rozmowy ze swoimi znajomymi
 • Witryna internetowa – tutaj oprócz możliwości wgrania plików na dysk internetowy, serwis oferuje również komunikację pomiędzy użytkownikami systemu poprzez: wysyłanie wiadomości, wideorozmowy, udostępnianie plików i folderów.
 • MegaSync – automatycznie synchronizująca się aplikacja na komputer, pozwalająca bezinwazyjnie wgrywać i pobierać pliki; dokładnie omówiona pod koniec artykułu

Oczywiście MEGA ciągle się rozwija, dlatego należy się spodziewać kolejnych funkcjonalności w przyszłości.

Użytkowanie serwisu

Teraz wprowadzę Cię do interfejsu MEGA i pokażę, jak się po nim poruszać, tworząc przykładowe konto i po kolei omawiając etapy oraz cechy charakterystyczne serwisu.

Po wejściu na mega.nz i kliknięciu przycisku Utwórz konto pojawi się następujący ekran (screen poniżej). Należy wypełnić wszystkie pola oraz ustawić dość mocne hasło (mało skomplikowane nie pozwolą Ci utworzyć konta). Warto zwrócić uwagę na komunikaty po prawej stronie ekranu. Serwis nie oferuje funkcji przywracania hasła linkiem resetującym, co wymaga od Ciebie pamiętania go pod ryzykiem utraty dostępu do swoich danych (poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo konta). Polecam sobie go zapisać w kilku miejscach (najlepiej fizycznie) i nie korzystać z funkcji Zapamiętaj mnie (im więcej razy będziesz musieć wpisać hasło ręcznie, tym większa szansa, że je zapamiętasz).

Przy okazji wspomnę o takim narzędziu jak Menadżer Haseł, które służy do zarządzania hasłami. Możesz do tego celu na przykład użyć KeePass‘a, którego pobierzesz m.in. stąd. Jest to mały, prosty program, który generuje naprawdę skomplikowane hasła i pozwala je tam po prostu zapisywać. Dzięki temu wystarczy, że zapamiętasz tylko jedno hasło do KeePass’a, zamiast pamiętać każde z nich z osobna. Same hasła w tym programie są też oczywiście zaszyfrowane, więc nie da się ich odczytać, bez uprzedniego zalogowania się do programu.

Po wypełnieniu danych i kliknięciu przycisku Utwórz konto, zostanie wysłany link aktywacyjny na podanego maila. Po kliknięciu go zostanie utworzone konto.

Proces tworzenia konta zajmuje chwilę, gdyż musi zostać wygenerowany unikatowy klucz szyfrujący (warto go sobie zapisać, gdyż jest jedynym sposobem odzyskania zapomnianego hasła; można go też pobrać po zalogowaniu).

Po pierwszym zalogowaniu pojawi się poniższy ekran, na którym zachęcają Cię do wykupienia płatnych pakietów. Zaznaczyłem na nim, gdzie masz kliknąć, aby przejść do interfejsu konta.

Tak wygląda interfejs. Jeśli jeszcze nie zrobiłeś kopii klucza, to możesz to zrobić tutaj (zaznaczenie).

Na poniższym ekranie zaznaczyłem wszystkie główne funkcje serwisu:

 • Dysk – tutaj wrzucasz pliki i organizujesz je w foldery (poniżej pokażę opcje udostępniania)
 • Udostępnione pliki i foldery – tutaj znajdziesz materiały udostępnione Tobie przez innych użytkowników. UWAGA: pliki w tym miejscu doliczają się do Twojego wykorzystania przestrzeni konta, czyli, innymi słowy, zmniejszają Twoją przestrzeń dyskową.
 • Kontakty – dodasz tutaj znajomych i przyjmiesz zaproszenia
 • Czat – tutaj porozmawiasz z kontaktami pisemnie oraz w formie wideorozmowy, a także wymienisz się z nimi plikami
 • Kosz – znajdziesz tam usunięte rzeczy; możesz je przywrócić albo permanentnie usunąć
 • Ustawienia – tutaj zmienisz hasło, maila, wylogujesz się zdalnie z innych urządzeń, zakupisz płatne pakiety i dostosujesz konto do swoich preferencji
 • Transfer – w tym miejscu zarządzasz bieżącym pobieraniem i wgrywaniem

Najważniejszą funkcjonalnością całego serwisu jest jednak przechowywanie i udostępnianie plików. Na poniższym obrazku utworzyłem przykładowy katalog. Klikając na niego prawym przyciskiem myszy, wysunie się lista pokazana na ekranie. Możesz stamtąd pobrać plik (również w ZIPie), oznaczyć go kolorem itp.

Udostępnianie odbywa się na dwa sposoby:

 • Poprzez kliknięcie przycisku Udostępnij – Plik można wtedy udostępnić osobą posiadającym konto na portalu (lub zaprosić ich do utworzenia takowego),
 • Poprzez kliknięcie przycisku Pobierz link – Umożliwia on wygenerowanie bezpośredniego adresu do pliku, który następnie może zostać przesłany również osobom, które nie posiadają konta na MEGA. I tutaj pojawia się kolejna fajna funkcja zwiększająca bezpieczeństwo Twoich plików, ponieważ adres URL składa się z dwóch części, czyli: linku do pliku i klucza deszyfrującego (które można również skopiować razem). Dzięki temu możesz przykładowo przesłać link do pliku e-mailem, a klucz deszyfrujący SMSem.

  Link zapisany jest czarnym tekstem, klucz – czerwonym. PS: Nie trudź się i nie przepisuj powyższego linka do przeglądarki, gdyż folder już nie istnieje 😉

Oprócz wersji przeglądarkowej, jak już wspomniałem na początku artykułu, MEGA można pobrać na smartfona oraz w formie aplikacji desktopowej MEGA Sync Client. Polecam tą ostatnią, ze względu na duże ułatwienie przesyłania plików – po prostu tworzy się wtedy dodatkowy folder do synchronizacji plików, który zachowuje się dokładnie tak, jak każdy inny folder. Jedynym wyjątkiem jest to, że pliki tam przesłane potrzebują chwili (i połączenia internetowego oczywiście), aby zostały przesłane na serwer. Pobrać MEGA Sync możesz, klikając trzy poziome kreski w prawym górnym rogu ekranu, a następnie w wysuwanej liście wybrać zakładkę Aplikacje (screen poniżej).

Mam nadzieję, że powyższy artykuł w jakimś stopniu się przyczyni do usprawnienia Twojej pracy w zespole. A może także w życiu prywatnym, bo każdy z nas musi pracować z plikami, a warto mieć miejsce do przechowywania kopii zapasowych ważnych plików.

No i oczywiście zachęcam do oceniania artykułu i udostępniania, jeśli uważasz, że jest przydatny.

A jak masz jakieś pytania, to zadaj je w komentarzu, a ja postaram się na nie odpowiedzieć.

Pieczar on FacebookPieczar on TwitterPieczar on Youtube
Pieczar
Wokalista zespołu No Lifeline. Wcześniej przez ponad 12 lat perkusista w różnych zespołach (najdłużej w Pepper Gas). Zawodowo nauczyciel angielskiego w szkole językowej. Pomiędzy tymi wszystkimi rolami, od wielu lat gra na gitarze. W praktyce robi wszystko, co w danej chwili jest potrzebne, dlatego w zespołach, w których gra, nie ogranicza się do swojej podstawowej funkcji. Nie są mu obce sprawy związane z zarządzaniem, promocją i wizerunkiem zespołu oraz organizowaniem koncertów. Oprócz tego, pisze własne teksty, ogarnia biznesową sferę gry w zespole, a czasami robi około-graficzne rzeczy, jak np. projektowanie plakatów, ulotek czy okładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.