Jakie pałki perkusyjne wybrać?

Pałki wbrew pozorom są chyba najważniejszym elementem zestawu perkusyjnego. Oczywiście, nikt nie broni nam grać rękami (co np. Johnowi Bonhamowi wychodziło całkiem nieźle, jak można zobaczyć tutaj), ale to gra pałkami pozwala na wykorzystanie pełnych możliwości zestawu. Ogromny wybór modeli może początkującego perkusistę przyprawić o zawrót głowy, gdyż pałeczki mają różne rozmiary, długości i rodzaje główek, a na dodatek pojawiają się takie terminy jak “miotełki” czy “hot-rodsy”. W tym artykule postaram się rozjaśnić sytuację i pomóc Ci nabrać rozeznania w oferowanych na rynku produktach.

Pierwszą rzeczą nad którą musisz się zastanowić przed zakupem pałeczek jest to, jaki rodzaj muzyki chcesz grać. Do ciężkiego łojenia w gary przydadzą się grubsze i cięższe pałki. Jeśli z kolei chcesz grać Jazz i ballady, to będziesz raczej potrzebować lekkich pałek, dzięki którym będziesz mieć większą kontrolę nad głośnością swoich uderzeń.

Przy lżejszych klimatach dobrze sprawdzają się także, wspomniane w nagłówku, hot-rodsy i miotełki (patrz: obrazki poniżej). Od klasycznych modeli pałek różnią się tym, że nie mają jednego punktu uderzenia, tylko ich końcówki są rozproszone na drobniejsze części – w przypadku rózg (hot-rods), są to podłużne drewniane pręciki, a w przypadku miotełek, są to bardzo cienkie metalowe lub nylonowe druciki. Pozwalają one uzyskać bardziej rozproszone i bardziej delikatne brzmienie (przy czym miotełki pozwalają na to w największym stopniu). Natomiast czy to jest dobry wybór na sam początek, to bym się porządnie zastanowił, gdyż nauka prawidłowego chwytu odbywa się najlepiej za pomocą tradycyjnych pałek.

Brushes
Miotełki
Rózgi/Hot-Rodsy

Załóżmy, że wybierasz na początek regularne pałki (tradycyjne) oraz wiesz jaki gatunek muzyki chcesz grać. Nadal jednak musisz podjąć decyzję co do następujących parametrów:

  • rodzaj drewna, z którego są wykonane – prawdopodobnie najważniejszy parametr. Zdecydowana większość zawodowych perkusistów używa pałek wykonanych z hikory, gdyż jest ona najbardziej wytrzymałym drewnem, co pozwala na zdecydowanie rzadszą wymianę kompletów, niż w przypadku pałek z innych gatunków drewna. Oczywiście występują też pałki wykonane z innych materiałów, jak włókno węglowe czy aluminium (owinięte plastikiem, produkowane przez firmę Ahead), ale one są już na tyle specyficzne, ze radzę je przetestować samodzielnie przed zakupem
  • długość – ten parametr ma przede wszystkim wpływ na to jak daleko sięgniesz elementów zestawu, w które chcesz uderzyć; oczywiście wpływa to też w pewnym stopniu na ciężar pałki – im dłuższa, tym jest cięższa
  • średnica – przede wszystkim chodzi tutaj o siłę uderzenia – lżejsze pałki pozwalają nam grać bardziej delikatnie i dają większą kontrolę nad uderzeniem, podczas gdy grubsze pozwalają wyprowadzać mocniejsze ciosy
  • rodzaj główki – tutaj pojawiają się różne kształty – owalne, okrągłe, w kształcie łzy, żołędzia i wiele innych, a także nylonowe warianty wcześniej wymienionych. Każdy z nich oferuje inny dźwięk każdego elementu, z którym się styka. Niektórzy próbują wrzucić w ramy rodzaje brzmienia, które każda z końcówek oferuje, jednak ja nie skupiałbym się na tym zbytnio, gdyż jak powiedział Frank Zappa: “Mówienie o muzyce jest jak tańczenie o architekturze” – lepiej samemu posłuchać różnic. Razem z różnicami w brzmieniu, pojawiają się też różnice w odbiciu, co będzie można wyczuć jedynie przy samodzielnym ograniu różnych modeli. Jedynie skupiłbym się na tym, czy wybrać pałki z końcówką nylonową, czy z drewnianą – tutaj różnica w brzmieniu jest dużo bardziej odczuwalna i warto się zastanowić, jakie nam bardziej odpowiada.
Przykładowe końcówki pałek. Główki od lewej: okrągła, łezkowata, nylonowa, łezkowata z "tępym" końcem
Przykładowe końcówki pałek. Główki od lewej: okrągła, łezkowata, nylonowa, łezkowata z “tępym” końcem

Zanim jednak zaczniesz się zbyt dużo nad tym zastanawiać, uważam, że najlepszym sposobem na zorientowanie się w tym, co Ci pasuje, jest wybranie się do sklepu muzycznego i ogranie kilku rodzajów pałek, które wydają się odpowiednie do Twoich potrzeb. Możesz też spróbować sygnowanych pałek swoich ulubionych perkusistów – jeśli grają podobny styl muzyki, to prawdopodobnie szukali podobnych parametrów. Jednak to, mimo wszystko, nie jest gwarantem – każdy ma inne dłonie, więc skup się przede wszystkim na takim rodzaju, z którym Ty się dobrze czujesz.

Na początku pewnie nie będziesz mieć sprecyzowanych potrzeb, więc wybierz te, które w danej chwili wydają się najwygodniejsze. Bo tak naprawdę wybór pałek to ciągłe eksperymentowanie. Wybierzesz jedną parę, która wydaje Ci się wygodna, a po jakimś czasie gry nimi na zestawie okaże się, że są np. za krótkie. Do tego dochodzi również fakt, że każdy rodzaj pałek oferuje trochę inne brzmienie każdego elementu, w który uderzasz. A to jedynie sprawdzisz, grając nimi na zestawie.

Więc nie przejmuj się zbytnio, że kupisz nieodpowiednie pałki – nie jest to wiążący wybór, a one zużywają się dość szybko (w moim przypadku najczęściej łamią 😉 ) i do tego nie kosztują fortuny. Poza tym, ja osobiście nauczyłem się grać różnymi modelami, dzięki czemu nie mam większych problemów z graniem innymi pałkami niż te, którymi gram najczęściej, co i Tobie polecam. Chociaż i tak najbardziej efektywnie zagrasz ‘swoimi’, dlatego warto chwilę temu poświęcić.

Daj znać, czy artykuł był przydatny poprzez wystawienie oceny, podzielenie się nim z innymi (ikonki poniżej), a jeszcze lepiej będzie jak do tego zostawisz komentarz 🙂

Owocnych poszukiwań swojego wymarzonego modelu!

Pieczar on FacebookPieczar on TwitterPieczar on Youtube
Pieczar
Wokalista zespołu No Lifeline. Wcześniej przez ponad 12 lat perkusista w różnych zespołach (najdłużej w Pepper Gas). Zawodowo nauczyciel angielskiego w szkole językowej. Pomiędzy tymi wszystkimi rolami, od wielu lat gra na gitarze. W praktyce robi wszystko, co w danej chwili jest potrzebne, dlatego w zespołach, w których gra, nie ogranicza się do swojej podstawowej funkcji. Nie są mu obce sprawy związane z zarządzaniem, promocją i wizerunkiem zespołu oraz organizowaniem koncertów. Oprócz tego, pisze własne teksty, ogarnia biznesową sferę gry w zespole, a czasami robi około-graficzne rzeczy, jak np. projektowanie plakatów, ulotek czy okładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.