10 powodów dla których powinieneś zamienić swój dotychczasowy metronom na Camtronome

Metronom to obowiązkowa aplikacja na smartfonie każdego muzyka. W tym artykule zrobiłem kiedyś zestawienie smartfonowych metronomów, ale ten, o którym właśnie czytasz, bije je wszystkie na głowę funkcjonalnościami! Jak to możliwe? Bo nie jest tylko metronomem! Oprócz tego, że spełnia swoją podstawową funkcję, pozwala nagrywać dźwięk i wideo! I nie jest to jedyny powód, dla którego warto go sprawdzić.

Ten metronom przeznaczony jest dla ludzi, którzy traktują swoje zajęcie poważnie i potrzebują niezawodnego narzędzia na próby, scenę czy do studia. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz dla niego zastosowania, jeśli jesteś amatorem. Wręcz przeciwnie! Funkcjonalności, które opisuję poniżej, pomogą Ci w rozwoju muzycznym, a nawet zmotywują do ćwiczenia! Poza tym, moim skromnym zdaniem, warto już od samego początku otaczać się profesjonalnymi narzędziami.

Wszystkie dostępne w Camtronome funkcje są bezpłatne pod warunkiem aktywnego połączenia z internetem i wyświetlenia reklam. Dostępny jest także w wersji płatnej, bez reklam, z której można korzystać w trybie offline, o czym piszę dokładniej na końcu tego artykułu.

Główny widok z włączoną funkcją video

W zależności od Twoich potrzeb i nawyków różne funkcjonalności tej aplikacji mogą Cię do niego przekonać. Mimo mnogości funkcji nie przerazi Cię jednak przy pierwszym załączeniu – podstawowy ekran to zwykły metronom, bez żadnych “udziwnień”. Ale już w tym momencie wyróżnia się na tle innych możliwością nagrywania wideo.

Poniżej zrobiłem skrótowe zestawienie funkcjonalności, żeby łatwiej było Ci znaleźć to, czego szukasz.

Spis funkcjonalności

1. Nagrywanie wideo

2. Tworzenie metronomów zmiennych w czasie

3. Możliwość dodawania utworów do playlist

4. Automatyczne przełączanie metronomów

5. Funkcja audio promptera

6. Tryb mnożnika tempa

7. Wykresy ćwiczeń

8. Funkcjonalności trybu ćwiczeń

9. Brzmienia metronomu

10. Panorama sygnału

Linki do pobrania aplikacji

1. Nagrywanie wideo

Zatrzymajmy się na tej funkcjonalności. Jest to podstawowy wyróżnik tej aplikacji. Być może w tym momencie zastanawiasz się, po co może Ci być kamera w metronomie. Wyobraź sobie sytuację, w której ćwiczysz jakąś zagrywkę i masz wrażenie, że wychodzi Ci ona dobrze. Jeśli masz doświadczenie studyjne, to wiesz, że umiejętność zagrania czegoś z metronomem podczas ćwiczeń nie zawsze oznacza, że przy “migającej czerwonej lampce” będziesz umieć odtworzyć to tak samo dobrze. Nagrywanie się podczas gry pozwoli oswoić Ci się z nagrywaniem Twojej gry. Sytuacją, w której każde Twoje potknięcie będzie słyszalne.

Kolejna sprawa to Twoja uwaga. Podczas grania jest skupiona na słuchaniu metronomu i graniu. Nie zawsze jesteś w stanie mieć pod kontrolą każdy aspekt swojej gry. Nagrywanie siebie na wideo pozwala Ci rozdzielić grę od jej oceny, na czym korzystają oba obszary – podczas grania skupisz się na jak najlepszym odegraniu swojej partii, a oglądając, uwagę możesz całkowicie poświęcić obserwacji i analizie obszarów, które wymagają dopracowania.

Ostatnim, a w sumie chyba podstawowym założeniem tej funkcjonalności, jest umożliwienie Ci nagrania swojej gry na koncercie przy jednoczesnym korzystaniu z metronomu. Zalet tego zastosowania chyba nie trzeba przedstawiać 😉

2. Tworzenie metronomów zmiennych w czasie

Camtronome umożliwia nam także stworzenie takich metronomów, które zmieniają się po określonej ilości taktów.

W jakich sytuacjach nam się ta funkcjonalność przyda?

Jest to bardzo przydatna funkcja w sytuacji, w której mamy utwór ze zmianą tempa lub metrum czy też obu naraz. Załóżmy, że gramy utwór, który jest w metrum 4/4 w tempie 120 BPM, ale w 33 takcie zmienia się on na 3/4 w 150 BPM. Zwyczajny metronom sobie w takiej sytuacji nie poradzi i będziemy musieli w pewnym momencie zacząć go ignorować, co może być bardzo uciążliwe podczas koncertu i mocno obniżyć jakość naszego wykonania.

Albo weźmy nawet mniej drastyczny przykład. Cały utwór jest w 4/4, ale mamy w pewnym momencie pauzę, która zajmuje 2/4. Przy klasycznym metronomie 4/4 musielibyśmy się przyzwyczajać na akcent padający na inną część taktu od tamtego momentu. Camtronome pomoże nam w takich sytuacjach zachować precyzję oraz komfort gry.

Warto zaznaczyć, że dzięki tej funkcjonalności także możemy sobie ustawić początkowy metronom z określoną ilością nabić, która pozwoli nam się przygotować do tempa utworu. Alternatywnie możemy po prostu przedłużyć czas trwania metronomu o ilość, jakiej potrzebujemy. Ale to już pozostaje w kwestii własnego gustu.

3. Możliwość dodawania utworów do playlist (NOWOŚĆ!)

Do każdej playlisty, oprócz metronomów, można teraz dorzucać także zwykłe pliki muzyczne (mp3, wav itp.), znajdujące się w pamięci urządzenia. Wtedy – zamiast metronomu – mamy plik audio, do którego można zaaplikować wszystkie funkcje Camtronome: dodać audio prompter, znaczniki, włączyć kamerkę, a przede wszystkim włączyć spowalnianie odtwarzania.

Jedna lista odtwarzania może zawierać obok siebie zarówno metronomy, jak i ścieżki audio! Można w ten sposób naprawdę kreatywnie urozmaicić sobie ćwiczenia 🙂

4. Automatyczne przełączanie metronomów

Każdy metronom można ustawić na konkretną liczbę taktów. Po ich odegraniu Camtronome automatycznie przechodzi się na kolejny metronom z listy odtwarzania. Nie odtwarza się jednak automatycznie – trzeba nacisnąć Play, aby rozpocząć – co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji koncertowej; nigdy bowiem nie wiemy, jak długo przerwa między utworami potrwa. Funkcjonalność oczywiście działa również w przypadku wcześniej wspomnianych ścieżek dźwiękowych – po zakończeniu utworu, przechodzi automatycznie do kolejnego elementu na playliście.

5. Funkcja audio promptera

Jest to kolejna funkcja, która może bardzo wspomóc naszą grę. Możemy ustawić jakikolwiek komunikat, który zostanie przeczytany przez systemowy syntezator mowy, aby poinformować o jakiejś zmianie w utworze, np. refren, zwrotka, start itd.
Bardzo pomocne, szczególnie w przypadku tworzenia nowych utworów oraz w sytuacjach, w których bardzo często gramy nowe ścieżki. A także wtedy, kiedy mamy problem z jakimiś partiami, które przez dłuższy czas są takie same i ze względu na ich monotonię łatwo zapomnieć o przejściu na kolejną część 😉

6. Tryb mnożnika tempa

Dla złożonych metronomów można zastosować mnożnik tempa. Przyda się to w sytuacji, gdy mamy ustawiony metronom pod konkretny utwór, szczególnie jeśli ma zmienne tempo i chcemy go przećwiczyć wolniej – włączamy wtedy np. x0.8 i metronom gra w 80% docelowego tempa.

7. Wykresy ćwiczeń

Jest to bodajże najnowsza funkcjonalność tej aplikacji. Aplikacja zapisuje automatycznie czas używania metronomu oraz tempa, w jakich był używany. W każdej chwili możesz sprawdzić, jak dużo czasu spędziłeś/-aś na ćwiczeniach z metronomem. I możesz te dane zobaczyć w przekroju zarówno godzinowym, jak i podzielić je według dni, miesięcy oraz lat.

Jest to funkcjonalność, która “uwalnia wewnętrznego gracza” 😉 Bardzo możliwe, że stanie się dzięki temu Twoim źródłem motywacji do regularnego ćwiczenia i nieodpuszczenia ani jednego dnia.

8. Funkcjonalności trybu ćwiczeń

Camtronome oferuje także bardzo przydatne opcje w trybie ćwiczeniowym.

Możemy na przykład ustawić stopniowe zwiększanie tempa. Możemy zarówno ustawić, o jaką wartość ma się tempo zwiększać, jak i co ile taktów.

Można zrobić także zupełnie na odwrót i ustawić zmniejszanie tempa albo dać metronomowi dowolność i ustawić co ile taktów będzie wrzucał nas w kolejną szybkość – większą lub mniejszą.

Kolejna funkcjonalność jest jakby odpowiedzią na poniższe wideo. Pozwala ona na wyciszenie metronomu na wybraną przez siebie ilość taktów.

Pozwala to wyrobić sobie “wewnętrzny puls” – w momencie wyciszenia musimy utrzymać tempo do momentu powrotu “pikania”. Czy nam się to udało, dowiadujemy się w momencie, gdy metronom włącza się z powrotem. W filmie poniżej ta idea jest szerzej przedstawiona.

9. Brzmienia metronomu

Aplikacja umożliwia nam zmianę brzmienia każdego z trzech rodzajów uderzeń metronomu i jest w czym wybierać: mamy do dyspozycji aż 47 różnych brzmień klika!

10. Panorama sygnału

W Camtronome możemy zmienić balans pomiędzy metronomem i audio prompterem – sygnał można ustawić na kanał lewy, środek lub prawy. Szczególnie przydaje się w przypadku korzystania ze ścieżek audio, które zawierają zarówno podkład dla publiki, jak i metronom dla muzyków czy samego perkusisty. Przy zmianie balansu na kanałach (lewym, prawym) można w ten sposób rozdzielić te ścieżki.

Linki do pobrania aplikacji

Camtronome możesz pobrać na:

Wspomniane wyżej funkcjonalności bardzo wykraczają poza możliwości zwyczajnego metronomu. Wszystkie funkcje oferowane przez Camtronome są dostępne za darmo, jedynym warunkiem jest połączenie z internetem oraz wyświetlanie reklam. Jeśli chciałbyś korzystać z metronomu w trybie offline oraz bez reklam, możesz wykupić jeden z następujących pakietów:

  • 30 godzin za 8,59 zł
  • 100 godzin za 19,99 zł
  • nielimitowaną wersję kupisz za 60,99 zł

Uwaga! Konkurs!

Jeśli jesteś perkusistą i w pierwszym tygodniu września odpowiesz na pytanie konkursowe (tutaj) oraz polubisz fanpage Camtronome (tutaj), możesz wygrać pałki perkusyjne Balbex! Zapraszam do udziału!

Pieczar on FacebookPieczar on TwitterPieczar on Youtube
Pieczar
Wokalista zespołu No Lifeline. Wcześniej przez ponad 12 lat perkusista w różnych zespołach (najdłużej w Pepper Gas). Zawodowo nauczyciel angielskiego w szkole językowej. Pomiędzy tymi wszystkimi rolami, od wielu lat gra na gitarze. W praktyce robi wszystko, co w danej chwili jest potrzebne, dlatego w zespołach, w których gra, nie ogranicza się do swojej podstawowej funkcji. Nie są mu obce sprawy związane z zarządzaniem, promocją i wizerunkiem zespołu oraz organizowaniem koncertów. Oprócz tego, pisze własne teksty, ogarnia biznesową sferę gry w zespole, a czasami robi około-graficzne rzeczy, jak np. projektowanie plakatów, ulotek czy okładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.