Pobierz darmowy metronom na swojego smartfona! (Android, iOS)

Metronom to urządzenie, które wystukuje tempo. Dzięki niemu ćwiczysz równe granie, możesz sprawdzić na ile równo z nim grasz, oraz jak szybko możesz zagrać rzeczy, których się uczysz. Jest to niezbędne narzędzie przygotowujące do gry zespołowej, nagrywania w studio, a przede wszystkim pozwalające na doprecyzowanie swojego grania. Metronomy dzielą się na analogowe, elektroniczne oraz jako aplikacje na smartfona, które pozwalają korzystać z tego niezbędnego narzędzia za darmo! Poniżej przedstawiam kilka najbardziej atrakcyjnych pozycji w sklepach Google Play i AppStore.

Uwaga!

Ten artykuł napisałem dość dawno temu i jeden z opisanych metronomów jest już niedostępny. W związku z tym zapraszam do najnowszego artykułu, w którym przedstawiam polską aplikację Camtronome i 10 powodów, dla których warto go mieć – najedź kursorem na ten napis!

Android

Zacznijmy od najbardziej popularnego systemu, z którego korzysta zdecydowana większość osób posiadających smartfony.

mobilemetronomelogo

Mobile Metronome, bo tak się nazywa ta aplikacja, oprócz najbardziej oczywistych funkcji metronomu, jak ustawianie metrum (przedziały od 2-20/4-8),  wartości podziałów tego metrum (ćwierćnuty, ósemki, triole, itp), ustawianie tempa funkcją Tap (stukanie palcem w przycisk w celu sprawdzenia tempa np. słuchanego utworu) czy wyboru dźwięku klika (4 rodzaje, dobrze przebijające się).

Aplikacja oferuje także zapisywanie konkretnych ustawień, a dzięki temu możesz bezproblemowo wrócić do danego ustawienia. Dzięki temu możesz bezproblemowo wrócić do danego ustawienia. Funkcja szczególnie przydatna w grze w zespole – możemy zapisać tempa utworów i od razu przeskakiwać pomiędzy zapisanymi ustawieniami ogrywając kolejne utwory.

Kolejnym plusem jest fakt, że metronom działa również, gdy ekran jest zablokowany, co bardzo ułatwia pracę – nie musisz odciągać się od grania za każdym razem, gdy ekran się wyłączy. Pozwala to też oszczędzać pracę baterii telefonu.

Prawdopodobnie jest to najlepszy metronom na Androida. Dostępna również wersja Pro w cenie ok. 6 zł, która jest bez reklam oraz jest wzbogacona o takie funkcje, jak miganie lampki LED czy wibracje.

Pobierz Mobile Metronome [Android]

 iOS

Na iPhone’a sytuacja wygląda trochę bardziej skomplikowanie, gdyż ja nie znalazłem ani jednego, zaawansowanego, w pełni darmowego metronomu. Poniżej znajdziecie aplikacje dostępne na AppStore, ale niestety są to wersję mocno okrojone i żeby móc w pełni wykorzystać ich potencjał należy wykupić pełną licencję (bądź wybrane funkcje osobno). Nie mniej jednak, można znaleźć kilka aplikacji, które w darmowej wersji posiadają większość podstawowych funkcji i powinny spełniać swoje zadanie.

edited

Practice+ to całkiem funkcjonalny metronom w wersji darmowej. Podstawowe funkcje spokojnie wystarczą do ćwiczeń, gry na próbach, a niektóre dadzą jeszcze większe możliwości usprawnienia ćwiczeń. Na przykład możesz nagrać swoją grę z włączonym metronomem, co pozwoli Ci sprawdzić, czy wszystko jest zagrane dobrze i z odpowiednim wyczuciem. Tą funkcją wyróżnia się spośród reszty metronomów. Niestety, ograniczona jest ona do trzech nagrań w darmowej wersji.

Kolejną ciekawą funkcją jest tryb ćwiczeń, w którym możesz ustawić zwiększanie tempa, co określoną ilość taktów, oraz o określoną ilość uderzeń. Niestety, domyślne ustawienie to zwiększanie co 4 takty o 2 bpm (uderzenia na minutę), którego nie można zmienić, chyba, że wykupisz tę funkcję za 1,99 euro.

Practice+, podobnie jak Mobile Metronome, posiada możliwość zapisywania ustawień. Niestety w podstawowej wersji można zapisać tylko trzy. Sama funkcja jest do wykupienia za 1,99 euro.

Z podstawowych funkcji metronomu dostępne są: funkcja Tap, wartości rytmicznych oraz metrum (ograniczony jednak tylko do kilku popularnych). Mniej popularne metra maja jednakże mały wybór podziału na wartości rytmiczne. Oprócz tego w ofercie jest także stroik, który w darmowej wersji działa niestety tylko przez 3 minuty dziennie, a dźwięki, które generuje w tejże to tylko A i A#.

Pełny pakiet aplikacji można jednak wykupić za 3,99 euro w AppStore.

Niestety, znaczącym minusem tej aplikacji jest brak możliwości odtwarzania dźwięku na wyłączonym ekranie.

Pobierz Practice+ [iOS]


prometronome
Pro Metronome reklamuje się jako najlepszy metronom w AppStore. Czy tak jest faktycznie? Zobaczmy.

Zacznę od cechy, którą przewyższa swojego konkurenta – odtwarzanie dźwięku przy zablokowanym ekranie. Podobnie jak u poprzednika, wszystkie podstawowe funkcje są dostępne w darmowej wersji (Tap, ustawianie metrum, zmiana dźwięku klika).
Zakres metrum to 1-16/1-32.

Na uwagę tutaj jednak zasługuje możliwość ustawiania akcentów na dowolne uderzenie, a nawet wstawiania pauz za nie, co pozwoli na stworzenie ciekawych, nietypowych ścieżek do ćwiczeń. Niestety, jakkolwiek ciekawej ścieżki nie wymyślimy, w podstawowej wersji aplikacji nie będziemy mogli jej zapisać. Zrobimy to dopłacając 1,99 euro, lub kupując pełną wersję.

Nie można także zagęścić uderzeń metronomu przez zmianę wartości rytmicznych, dopóki nie zakupimy wersji Pro. Niemniej jednak, jest możliwość obejścia tego przez zwiększenie metrum i/lub tempa. Niestety, opcji takich, jak podziały triolowe nie uzyskamy w ten sposób. Podobnie do poprzedniej aplikacji, istnieje funkcja trybu ćwiczeń, jednak jest ona dostępna wyłącznie dla użytkowników, którzy zakupili tę funkcję, lub całą aplikację. Cena samej funkcji to 0,99 euro.

Całą aplikację możemy uaktualnić do pełnej wersji za 2,99 euro (trwa przecena z 8 euro). Wszystkie funkcje poza playlistami można jednak odblokować za darmo udostępniając aplikację na Facebook’u lub Twitterze. A podstawową wersję można pobrać klikając w poniższy link:

Pobierz Pro Metronome [iOS]

Na koniec ciekawa propozycja dla użytkowników obu powyższych systemów operacyjnych:

unnamed

The Metronome by Soundbrenner to aplikacja stworzona przez twórców Soundbrenner Pulse – metronomu w formie zegarka. Aplikacja jest całkowicie darmowa – twórcy chcą wypromować nią swoje urządzenie, dzięki czemu stworzyli bardzo zaawansowane narzędzie dla muzyków.

The Metronome oferuje wszystkie funkcje, jakich po dobrym metronomie można się spodziewać, a oprócz tego daje kilka możliwości, których konkurencja nie oferuje, bądź oferuje odpłatnie. Daje najwięcej możliwości, spośród przedstawionych tu aplikacji, dzielenia taktu na nietypowe wartości rytmiczne (uderzenia z pauzami, triole, shuffle, itp.). Zakres metrum to 1-16/1-32.

Tę aplikację warto również polecić, ze względu na bardzo rozbudowaną funkcjonalność zapisywania ustawień – można je zapisywać pojedynczo, bądź jako setlisty. Oznacza to, że możesz każdy koncert zapisać, co pozwoli Ci na szybkie przechodzenie pomiędzy utworami. Żadna aplikacja nie ma tego zrobionego w tak wygodny sposób!

Kolejnym ułatwieniem, które występuje w niektórych poprzednich aplikacjach, jest opcja ‘migania’ ekranem (również z opcją wyświetlania numerów uderzeń). Do tego dochodzi funkcja migania flashem z aparatu, jednak jest trochę opóźniona w stosunku do dźwięku, co czyni ją na ten moment bezużyteczną.

Niestety, ten metronom ma dosyć poważną wadę: dźwięki, które można wybrać są dosyć ciche i raczej słabo się przebijają, a jedyny (Digital), który w miarę mocno się wybija, wydaje mi się zbyt ‘przeciągnięty’.

Pobierz The Metronome [Android]

Pobierz The Metronome [iOS]


Jeśli znasz jakąś fajny metronom, który nie został tutaj opisany, to napisz o nim w komentarzu. Po sprawdzeniu, będę dopisywał propozycje godne uwagi. Jeśli uważasz, że coś pominąłem, to również napisz.

A jeśli artykuł wydał Ci się przydatny, to oceń i udostępnij go swoim znajomym, korzystając z ikonek poniżej 🙂

Możesz też o tym powiedzieć w komentarzu 😉

Pieczar on FacebookPieczar on TwitterPieczar on Youtube
Pieczar
Wokalista zespołu No Lifeline. Wcześniej przez ponad 12 lat perkusista w różnych zespołach (najdłużej w Pepper Gas). Zawodowo nauczyciel angielskiego w szkole językowej. Pomiędzy tymi wszystkimi rolami, od wielu lat gra na gitarze. W praktyce robi wszystko, co w danej chwili jest potrzebne, dlatego w zespołach, w których gra, nie ogranicza się do swojej podstawowej funkcji. Nie są mu obce sprawy związane z zarządzaniem, promocją i wizerunkiem zespołu oraz organizowaniem koncertów. Oprócz tego, pisze własne teksty, ogarnia biznesową sferę gry w zespole, a czasami robi około-graficzne rzeczy, jak np. projektowanie plakatów, ulotek czy okładek.

Komentarze (3) “Pobierz darmowy metronom na swojego smartfona! (Android, iOS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.