CoverSolutions — Lekcje gry na gitarze basowej #3

Witam w kolejnej części serii poświęconej lekcjom gry na gitarze basowej. Tym razem przedstawiam kanał CoverSolutions na YouTube, który poświęcony jest coverom popularnych riffów, głównie na basie. Tym co go wyróżnia jest wyświetlana tabulatura na ekranie, która odtwarzana jest wraz z tym, co gra twórca kanału. Znacznie ułatwia to śledzenie tego, co dzieje się w danym momencie utworu. W przeciwieństwie do zwykłego zapisu (tabulatury, czy nut) możesz dodatkowo podpatrzeć ustawienie rąk oraz aktualnie używaną technikę gry. Jest to bardzo pomocne, jeśli nie potrafisz opanować jakiejś zagrywki, mając przed oczami sam zapis.

Pod każdym filmem jest link do folderu z wszystkimi tabulaturami piosenek w programie Guitar Pro (o którym więcej dowiesz się tutaj), które pojawiły się dotychczas na kanale. Link do tego folderu znajdziesz na samym dole artykułu. Jeżeli będziesz potrzebował sobie coś bardziej przećwiczyć, to w tym programie możesz zmienić strój, tempo, ustawić powtórki w wybranym takcie itp., tak aby dostosować naukę utworu do własnych potrzeb.

Chciałbym zwrócić również uwagę na następujące oznaczenia, które wprowadza autor w tytułach filmów:

  • Bass cover — w tle leci oryginalny podkład piosenki, a grana ścieżka basu jest nieco głośniejsza niż cała reszta.
  • Bass only — w filmie grana jest tylko pojedyncza linia basowa (ta wykonywana przez twórcę kanału). Takie nagranie ułatwi Ci przećwiczenie trudnego motywu, z którym masz problem, bo w odbiorze nie przeszkadzają inne instrumenty. Czasami możesz się zdziwić, jak może brzmieć sama ścieżka basu bez reszty instrumentów!

Przeglądając kanał znajdziesz naprawdę sporo ciekawych piosenek, które przeniosą Twoje granie na wyższy poziom. Poprzez dekonstrukcję linii instrumentalnych możesz nauczyć się jak tworzyć własne ścieżki oraz poznasz lepiej rolę swojego instrumentu. Dodatkowo autor zawiera w swoich coverach wszystkie wypełniacze (ang. fill), które w większości tabulatur się nie pojawiają. Daje Ci to całkowity wgląd do ścieżki i wszystkich ozdobników, które możesz następnie wdrożyć do swojego grania. Zachęcam do szukania na kanale własnych ulubionych ścieżek, których chciałeś/aś się nauczyć, ale nie mogłeś/aś znaleźć odpowiedniej wersji.

CoverSolutions oferuje także kilka ciekawych lekcji (np. filmik nr 1 poniżej), które zawierają porady typu: na co zwracać uwagę podczas ćwiczenia i co rozwijają dane ćwiczenia w rozgrzewce (w formie tekstu podczas filmików, po angielsku). Dostępne są także w tabulaturach, które są dołączone do każdego nagrania.

Jeżeli chodzi o poziom trudności coverów, to jest on tutaj bardzo zróżnicowany, gdyż można znaleźć zarówno bardzo proste piosenki dla początkujących takie jak: Gorillaz – Feel Good Inc. (2), Audioslave – Like a Stone, jak i bardziej skomplikowane ścieżki wykonawców takich jak: Flea z Red Hot Chili Peppers, Ryan Martinie z Mudvayne czy Les Claypool z Primus (3), które powinny zająć bardziej zaawansowanych basistów. Na kanale pojawiło się kilka coverów gitarowych i perkusyjnych, z których jeden jest zaprezentowany poniżej w nagraniu nr 4. Jednak w ostatnim czasie autor skupia się już wyłącznie na tworzeniu coverów na bas. W niektórych piosenkach u góry tabulatury podawane są akordy. Pozwala to na lepsze zrozumienie roli składników akordów, jakie wykorzystuje dana linia basowa w utworze. Taki zabieg pojawił się, chociażby w utworze zespołu Wild Cherry — Play That Funky Music (5).

Autor kanału organizuje co jakiś czas streamy, gdzie można zadawać pytania na żywo. W jednym z nich pokazywał ostatnio, jak rozpisuje ścieżki basowe, a dokładniej ukazała się transkrypcja piosenki Naked In the Rain — Red Hotów. Jest ona już dostępna na kanale w formie coveru i samej ścieżki basowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym czy w ogóle warto grać z tabulatur, odsyłam do mojego nowego artykułu na ten temat: Tabulatury czy nuty? – 5 rzeczy, które warto o nich wiedzieć

Tutaj wszystkie nagrania, o których wspominałem wcześniej:

1. Pierwsza lekcja z rozgrzewkami na bas.

2. Gorillaz – Feel Good Inc. Prosta ścieżka – jeden riff przez cały utwór.

3. Primus – Tommy the Cat. Jeden z trudniejszych riffów na bas.

4. Nirvana – Smells Like Teen Spirit. Cover Gitarowy.

 5. Wild Cherry — Play that Funky Music.

Jeżeli natomiast szukasz jakiegoś coveru, który jeszcze się nie pojawił na kanale, to możesz powiadomić twórcę w komentarzu, żeby taki zrobił. Polecam Ci jednak bardziej skuteczną formę, którą jest zrobienie wpłaty autorowi na jego stronie w serwisie Patreon. Jeżeli zostaniesz jego patronem i napiszesz jaką piosenkę chcesz, aby przygotował, to za jakiś czas opublikuje video z tabami dla Ciebie i wrzuci na swój kanał.
PS. Może od teraz pojawią się jakieś polskie piosenki na jego profilu? 😉

Wszystkie tabulatury, o których pisałem na początku, znajdziesz pod tym linkiem.

Jeśli Ci się spodobał ten tekst, to zachęcam również do przeczytania moich poprzednich artykułów o lekcjach na basie w internecie, które znajdziesz poniżej:

Scott’s Bass Lessons – Lekcje gry na gitarze basowej w internecie #1
Adam Neely – Lekcje gry na gitarze basowej #2

Jan Pieczonka
Basista w Pepper Gas i No Lifeline. Udzielał się także w innych projektach oraz orkiestrze. Przygodę z muzyką rozpoczął w 2008 roku. Gra też na gitarze, basie i od czasu do czasu na fortepianie. Ukończył Edukację Artystyczną w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.