Scott’s Bass Lessons – Lekcje gry na gitarze basowej w internecie #1

Ucząc się gry na jakimś instrumencie lub szukając inspiracji, przeglądamy nieraz cały internet. Podstawowym miejscem takich poszukiwań jest oczywiście serwis internetowy YouTube, na którym można znaleźć masę różnych kanałów, gdzie niezależni twórcy inwestują swój czas i pieniądze w przygotowywanie coraz to bardziej profesjonalnych filmów instruktażowych.

Jednym z takich kanałów jest kanałScott’s Bass Lessons. Znajdziesz tam naprawdę dużo treści, które pomogą Ci w rozwoju i doskonaleniu swojej gry na tym instrumencie. Lekcje są świetnie prowadzone, a każdy problem w nich zawarty jest omawiany w bardzo wyczerpujący sposób. Kanał istnieje w sieci już całkiem długo, a pierwsze filmy pojawiły się już w 2010 roku, więc prawdopodobnie mogłeś wcześniej na niego natrafić. Ze względu na liczbę udostępnionych przez niego materiałów, postanowiłem zrobić małe zestawienie tych najlepszych, które moim zdaniem warto zobaczyć.

Z tej serii pojawiły się jeszcze dwa artykuły:

Adam Neely – Lekcje gry na gitarze basowej #2
CoverSolutions — Lekcje gry na gitarze basowej #3

Na samym początku chciałbym jeszcze dodać, że odradzałbym całkowite opieranie się na materiałach udostępnionych w internecie. Zwłaszcza jeśli nie masz zaplecza muzycznego, czyli jakiegoś wcześniejszego doświadczenia z instrumentem lub nie znasz muzycznych podstaw. Dlaczego?

Z dwóch powodów:

  • Po pierwsze ciężko będzie Ci przebrnąć przez niektóre terminy muzyczne — od dźwięków przez akordy po pasaże czy arpeggio. Nawet pomimo tego, że te zagadnienia omawiane są często od podstaw. Dlatego właśnie lepiej będzie Ci korzystać z czyjejś wiedzy — najlepiej nauczyciela od basu, ewentualnie od innego muzyka, który w razie ewentualnych wątpliwości je rozwieje. Szczególnie ważne jest to na początku przygody z instrumentem.
  • Po drugie wszystkie problemy techniczne związane z ustawieniem lewej i prawej ręki, pozycji przy graniu itp., często może skorygować jedynie nauczyciel. Szczególnie na początku nie przywiązujemy do tego większej uwagi lub całkowicie te zagadnienia ignorujemy. Takie złe nawyki, które towarzyszą nam podczas nauki trudno później poprawić. Spowalniają one nas w osiągnięciu szybkości, płynności itd. Warto przynajmniej, żeby jakaś osoba z zewnątrz zobaczyła czy nie robisz czegoś źle. Co prawda dużo z tych rzeczy, które wymieniłem, możesz znaleźć w jego filmikach, ale bez osoby nadzorującej ciężej jest to wszystko poprowadzić na właściwe tory.

Wybierając drogę samouka poprzez opieranie się na materiałach w sieci bez wcześniejszych podstaw/doświadczeń muzycznych, będziesz w stanie wyciągnąć pewnie wiele rzeczy oraz poradzisz sobie z wieloma problemami. Jednakże nawet w takiej sytuacji możesz również nie dostrzegać lub pomijać niektóre istotne elementy. Powinieneś więc mieć uszy szeroko otwarte na wszystko, o czym mówi. Natomiast jak jesteś już na trochę wyższym etapie, tzn. znasz już kilka rzeczy typu dźwięki na gryfie, budowanie akordów, to nie powinieneś martwić się, że materiały będą zbyt skomplikowane, bo każde zagadnienie jest tam analizowane krok po kroku. Niektóre materiały mogą być na wyższym poziomie, więc jeśli jakaś lekcja jest dla Ciebie zbyt trudna, sprawdź, czy nie ma na kanale innej o podobnej tematyce. Dobrym wyjściem jest też skonsultowanie problemu z nauczycielem lub innym muzykiem.

Tematy, jakie porusza w swoich materiałach na YouTube to głównie: skale, style muzyczne (jazz, blues, bossa nova itp.), zagrywki, ścieżki basowe (seria “Riff of the Week”), techniki (np. slap), pochody, czyli walking bass lines i wiele innych naprawdę ciekawych rzeczy. Lekcje są numerowane, więc można zacząć od początku, ale nie jest to konieczne. W każdej lekcji poruszany jest raczej inny problem, chyba że jest ona częścią jakiejś serii.

Minusem dla niektórych może być to, że filmiki są jedynie w języku angielskim. Na szczęście poziom nie jest zbyt wymagający, więc jeżeli znasz podstawy, powinieneś z łatwością zrozumieć znaczną większość. Zagadnienia pojawiające się w filmikach często są omawiane kilka razy, co pozwoli Ci szybciej je zrozumieć. Część filmików ma napisy po angielsku, więc może Ci to ułatwić ich zrozumienie. Jeśli nie umiesz angielskiego, to ten artykuł powinien w jakimś stopniu pomóc.

Autor posiada również swoją własną stronę internetową http://www.scottsbasslessons.com/, na której warto dopisać się do newslettera, aby otrzymywać wiadomości o nowych lekcjach z kanału i dodatkowe materiały szkoleniowe, które są udostępnione tylko dla zapisanych osób. Będą to podkłady, z których korzysta na lekcjach Scott oraz tabulatury do niektórych riffów. Są tam także płatne kursy, ale jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z jego darmowymi materiałami, to warto najpierw od tego zacząć. Warto jeszcze śledzić jego fanpage na Facebooku: facebook.com/ScottsBassLessons. Znajdziesz tam dodatkowo streamy z internetowych lekcji, które odbywały się na żywo. Możecie także w takich uczestniczyć i zadawać pytania.

Zagadnienia w filmach opiera bardzo często na dźwiękach, akordach, zatem schemat gryfu nie powinien być Ci obcy. Jeżeli jeszcze go nie znasz na pamięć, to warto na niego zaglądać, na przykład z obrazka poniżej. Przedstawiałem go już w poprzednim artykule. Oprócz tego warto przeczytać, choćby z Wikipedii co to jest akord i dowiedzieć się jak są one budowane.

Oto kilka z jego darmowych materiałów, które moim zdaniem są najciekawsze:

1. Pierwsza lekcja nie będzie o basie, ale o tym, jak się za to zabrać i jak przezwyciężać trudności związane z nauką. Warto ją przejrzeć, bo wskazuje tu na bardzo dużo ciekawych elementów, które mogą nas zmotywować do grania 🙂

2. Najważniejsza skala, jakiej powinieneś się nauczyć. Pomimo że każdy uczy się jej na samym początku, to autor zwraca tutaj uwagę na kilka ciekawych rzeczy.

3. Slap. Pierwsza lekcja jest przeznaczona przede wszystkim dla początkujących basistów. To o czym mówi w tym materiale, jest szczególnie ważne, jeżeli dopiero zaczynasz. Druga lekcja zawiera dwa proste ćwiczenia, które wprowadzą Cię do rozpoczęcia nauki tej techniki.

4. Jedna z trzech darmowych lekcji o groove. Według mnie jedna z najlepszych lekcji od Scotta. Żeby dostać kolejne 2 lekcje, trzeba zapisać się na stronie na newsletter. Znajdziecie go w opisie filmu.

5. Seria “Riff of the Week”. Znajdziemy tu wiele ciekawych riffów do nauki. Poziom tych zagrywek jest bardziej dla zaawansowanych basistów. Tabulatury znajdują się na stronie po zapisaniu się na newsletter. Cykl ma tylko 20 filmików, ale naprawdę warto przerobić te riffy, jeżeli masz już dobry warsztat. Wchodząc na ten film, odtworzy się cała playlista, możesz ją sobie zapisać na swoim kanale na YouTube, jeśli posiadasz. Pomimo że seria ta nie jest już prowadzona, to w nowszych materiałach znajdziemy Quick Riff lub Quick Lick. Tabulatury do nich jednak są już płatne.

Jan Pieczonka
Basista w Pepper Gas i No Lifeline. Udzielał się także w innych projektach oraz orkiestrze. Przygodę z muzyką rozpoczął w 2008 roku. Gra też na gitarze, basie i od czasu do czasu na fortepianie. Ukończył Edukację Artystyczną w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Komentarze (2) “Scott’s Bass Lessons – Lekcje gry na gitarze basowej w internecie #1

    1. Widziałem chyba kilka lekcji na YouTube, ale nigdy nie byłem na stronie. Widzę, że wszystko jest tam fajnie rozpisane. Dzięki za feedback! Mam jeszcze kilku wartych uwagi basistów na YouTube, o których za niedługo napiszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.