Adam Neely – Lekcje gry na gitarze basowej #2

Kontynuując serię artykułów z lekcjami dla basistów zapoczątkowaną tym artykułem, trafiłem na kolejny kanał w serwisie YouTube, który w niespełna pół roku zyskał ponad 100 tys. subskrybentów. Właśnie ta niezwykle szybko rosnąca popularność, zmotywowała mnie do napisania tego artykułu.

Twórcą, którego dzisiaj chciałbym wam przedstawić, jest Adam Neely. Ten aktywny muzyk pochodzący z Nowego Yorku, prowadzi własny kanał na YouTube: https://www.youtube.com/adamneely. Znajduje się już na nim ponad 200 filmów, na których omawia nie tylko tematy związane z samą gitarą basową, ale również zjawiska, pojęcia muzyczne oraz aktualne trendy związane z muzyką w internecie.

Przykładami takich filmów mogą być:
– Politonalność Linkin Park [ link ],
– Teoria muzyki VAPORWAVE [ link ],
– Co sprawia, że piosenka jest świąteczna? [ link ].

Materiały są zasadniczo krótkie, ale za to treściwe oraz bardzo dobrze i szczegółowo opracowane. Trwają przeważnie od 5 do 10 minut z wyjątkiem serii Q+A (pytania i odpowiedzi), która trwa przeważnie po 15-30 min. Jednak filmy tego twórcy wymagają już raczej szerszej znajomości języka angielskiego. Dodatkowo dobrze znać podstawowe terminy muzyczne, ponieważ niektóre zagadnienia, które są prezentowane w jego materiałach, bywają bardziej skomplikowane.

Kilka najciekawszych według mnie materiałów z jego kanału to:

1. 7 fajnych gier z metronomem — czyli jak urozmaicić sobie ćwiczenie rzeczy, które już umiesz, bawiąc się metronomem. Jeżeli jeszcze tego nie próbowałeś, to warto przejrzeć tę lekcję. Te ćwiczenia bardzo poszerzają myślenie o rytmie.

2. Komponowanie kanonów. Pojawiło się też na kanale kilka materiałów z kompozycją muzyki, które warto przejrzeć.

3. Gig vlogi — ciekawe materiały opisujące jak wygląda dzień z życia basisty w zespole weselnym w USA.

Z tej serii pojawiły się jeszcze dwa artykuły:

Scott’s Bass Lessons – Lekcje gry na gitarze basowej w internecie #1
CoverSolutions — Lekcje gry na gitarze basowej #3

Jan Pieczonka
Basista w Pepper Gas i No Lifeline. Udzielał się także w innych projektach oraz orkiestrze. Przygodę z muzyką rozpoczął w 2008 roku. Gra też na gitarze, basie i od czasu do czasu na fortepianie. Ukończył Edukację Artystyczną w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.